Срамежлива мимоза

Sramezhliva-mimoza

Срамежлива мимоза

Срамежливата мимоза не понася цигарен дим
Вкореняването на чепки е много трудно

При цялото изобилие на екзотични растения на пазара трудно може да се намери друго толкова необичайно цвете като срамежливата мимоза (Mimosa pudica). Най-необикновената й черта е способността да свива буквално за секунда нежните си перести листа при докосване и дори при силно движение на въздуха. След около 10-15 минути листата отново се “отварят”, но бавно, почти незабележимо за окото.
Растението произхожда от субтропическите гори на Южна Америка. В родната си Бразилия достига до 1 м на височина, а при стайно отглеждане у нас – около 20-40 см. Вероятно проливните дъждове и силните ветрове в родината й, които могат лесно да повредят тънките нежни листа, са причината да развие необикновената си способност. Като потвърждение на тази теория листата винаги се свиват преди дъжд и особено преди буря, което прави мимозата своеобразен барометър.

Срамежлива мимоза, отглеждане.

Семена от срамежлива мимозаПрез зимата купете семена
За да отгледате тази срамежливка в дома си, трябва през февруари-март да купите семена. Те се засяват във влажна почва, засипват се с половинсантиметров почвен слой, покриват се с прозрачно фолио и се оставят на топло място. Добре е почвата да бъде рохкава, песъчлива и да не е прекалено наторена. След покълването на семената поставяме саксията на слънчев прозорец. Въпреки че мимозата изглежда много нежна, отглеждането й не е трудно – тя обича топлината, силната светлина, дори и прякото слънце, обилно поливане, но без задържане на вода и пулверизирането. Не понася цигарен дим – листата й падат от него.

За да израсте компактно, редовно се прищипва. Цветовете обикновено са върху младите клонки, така че колкото повече са те, толкова по-добре. Дори да ви е много интересна способността й да свива листата си, не прекалявайте с твърде често докосване – след време растението се уморява и започва да реагира все по-бавно.

През юни ще ви радва с цветчета
В края на юни мимозата се покрива с нежните розови клъбца на цветчетата. При благоприятни условия ще цъфти до средата на есента.
Мимозата не издържа на студ. В домашни условия зимува трудно, листата й падат, губи красотата си, а при температура, по-ниска от 16 градуса, загива.
За да сте сигурни, че ще й се радвате и през следващата година, съберете семена и вкоренете чепки, използвайки стимулатор за вкореняване. Чепките се вкореняват трудно и им е нужно доста време. Затова пък отглеждането от семена е лесно и винаги дава добър резултат.

Коментари (7)

  1. Здравейте!
    Миналата година сложих семена , но все още няма резултат !
    Искам да попитам :
    В колко голям съд трябва да се засеят семената ?
    По колко семена да сложа ?
    На каква дълбочина ?
    През колко време трябва да поливам семената ?
    И изобщо дайте ми информация за всичко свързано с Мимозата , за да мога да се радвам на успешно израстване !
    Благодаря ви предварително !

  2. Семената на Мимозата се засяват в съд за постоянно или се пикират ???

Отговорете