Правилно засаждане на клематиса

Klematis-zasazhdane

Правилно засаждане на клематиса.

Доколкото клематисът може да расте в градината около 30 години, важно е да се избере за него най-точното място и да бъде засаден правилно. Това изящно растение е едно от най-често използваните за вертикално озеленяване – разчупва дизайна, с обилния си цъфтеж декорира и най-скромната градина.

За клематис се избира светло място, но не припечно. Например, ако го засаждате от южната или югоизточната страна на къщата, разстоянието от стената трябва да бъде не по-малко от 70 см, а между растенията – поне 1,5 м. Най-добре е да го засадите до източната страна на сградата. Подходящото врме за засаждане на клематиса в градината или за презасаждане в по-големи съдове е краят на април – началото на май. Веднага след засаждането му се осигурява опора – изящна, здрава и устойчива на вятър.

На плодородни почви посадъчната дупка се изкопава с размери 60х60х60 см. А на бедни се изкопава дупка – 70х70х70. Изкопаната почва се изкарва настрана от дупката. Като от нея може да се използва само повърхностния плодороден слой (на около 15- 20 см дълбочина). Останалата част се размесва с богата хрнителна почва или добре угнил оборски тор. Преди зареждането на ямката на дъното й се прави дренаж. Слой от 5-8 см натрошени керемиди, дребни къмъчета или стари саксии ще свършат работа. При зареждането на дупката най-напред се поставят две кофи от подобрената с оборски тор почва, една кофа торф и половин кофа пясък (речен).

Правилно засаждане на клематиса.

Препоръчва се и добавянето на около 20 г троен суперфосфат. Или една шепа комбиниран минерален тор. Всичко се разбърква много добре, отгоре отново се поставя една лопата добре угнила почва. Така че корените на растението да нямат пряк допир с торовете. Ако растението е в саксия, преди да го засадите, потопете саксията за около 10 минути във вода. Преди засаждането наклонете саксията и внимателно изкарайте растението с буцата пръст. Не е необходимо да подрязвате корените.

Важно е така да ги поставите върху пръстта в ямката, че да не са прегънати или препречени. След това внимателно зарийте с почва. Кореновата шийка да попадне на 5-10 см дълбочина при младите растения. И 15-20 см при по-възрастните. Корените на клематиса не понасят повърхностно открикване. И затова сред задължителното поливане, веднага след засаждането е добре в основата на стъблото да се насипе слой мулч – торф или друга лека почва.

Пак поради опасност от прегряване, което е вредно за корените, по време на вегетацията и особено преди зимата, се препоръчва редовно мулчиране на околостъблената яма. Младото растение се полива редовно. А след това почвата задължително се разрохква. По време на растежа младите клонки се привързват към опората до 3-4 пъти на сезон.

Голямо разнообразие на клематси ще откриете в разсадник Нановски ило по точно на адрес https://clematis.bg/

 

Отговорете