Финикова палма
Phoenix
Финиковите палми са едни от най-издръжливите и непретенциозни за отглеждане в домашни условия. Общо са 17 вида и заедно с Кокосовата, са най-известните палми в растителния свят.
Видове за стайно отглеждане
Phoenix canariensis – Канарска финикова палма
Phoenix roebelenii – Финикова палма на Рьобелeн
Phoenix dactylifera – Истинска финикова палма
Phoenix reclinata – Сенегалска финикова палма
Височина
Phoenix canariensis достига 10-15 м в естествена среда, а в стая – не повече от 2 м при младите растения.
Височината на Phoenix dactylifera в естествена среда е до 20-30 м. В стая може да се гледат само млади растения, които да достигнат едва 2-2.5 м. Ако височината на помещението позволява, може да станат и по-високи.
Phoenix roebelenii е висока 2-3 м. Стволът й е гъсто покрит с остатъците от листните дръжки на старите листа.
Phoenix reclinata е многостволна с височина на стволовете от 2 до 5 м.
Листа и корона
При Phoenix canariensis листата са сивкаво-зелени, дълги до 4-5 м. Все още младите листа са изправени право нагоре, а старите се отклоняват встрани. Листните дръжки имат здрави и дълги (3-20 см) игловидни бодли. На 3-годишна възраст листата са вече около 12 на брой.
Phoenix roebelenii е с перести листа, дълги 70-100 см, с меки листни сегменти, които се извиват надолу, като почти скриват ствола. В началото на израстването си младите листа са покрити с бял налеп, който впоследствие изчезва и възрастните листа са вече тъмнозелени.
При Phoenix dactylifera листата са дъговидно извити, съставени от твърди и тънки сегментни листа до 50 см дълги, като най-долните от тях се превръщат в бодли.
Phoenix reclinata има перести листа с яркозелен цвят, съставени от до 50 двойки сегментни лисчета с дължина от 30-50 см. В началото на развитието си са покрити с бели власинки, които по-късно изчезват.
Финикова палма.
Цъфтеж
В стайни условия не цъфтят.
Светлина
Тази палма предпочита светли до полусенчести места. През лятото може да се изнася и на открито.
Температура
Канарската и Обикновената финикови палми са устойчиви на хладен въздух. През зимата могат да виреят и при температури от 8-14ºС.
Финиковата палма на Рьобелен е по-топлолюбива и през зимата трябва да й се осигури температура от 16-20ºС.
Поливане
През лятото се поливат обилно, като в най-горещите дни се оставя вода и в подложките на саксиите. През зимата се поливат по-рядко в зависимост от температурата в стаята и просъхването на горния слой почва.
Въздушна влажност
Phoenix roebelenii страда от липса на влажен въздух. Другите 2 вида понасят без проблеми сух въздух в помещенията.
Размножаване
Със семена. Преди засяването им се скарифицират (повърхността им се надрасква леко с карфица, без да се нарушава вътрешността на семето). След това се накисват за няколко дни в топла вода и се засяват. Покълване настъпва след 2-3 месеца. В началото младите семеначета развиват 4-5 листа, които още не се разтварят. При Канарската палма разтварянето на сегментите на листа започва по-късно – след 8-9 лист. Ако някои от видовете дадат странични издънки, е възможно и вегетативно размножаване.
Почвена смес
За Phoenix reclinata и Phoenix roebelenii е необходима почва, по-богата на угнил оборски тор, отколкото обикновената почвена смес за палми.
Нашият съвет
Въпреки че Финиковите палми са едни от най-издържливите палми за отглеждане в стая, и при тях са възможни проблеми. Ако се поливат с много твърда или студена вода, по листата може да се появят кафяви петна, а покафеняването на краищата им говори за прекалено сух въздух в стаята.
Използване
Най-познатата с плодовете си е Обикновената финикова палма. Плодовете на другите видове са ядливи, но по-дребни, плодна им част е по-влакнеста и малка, и нямат търговско значение.
Phoenix reclinata е много добра за отглеждане в зимни градини.
Вижте още информация на тема палми.
Мога ли да насадя такава палма в район където температурите стигат до -20 градуса.
Слагайте слама около тях през зимата за да не измръзват корените. Колкото по стара е палмата , толкова по добра дебелина предпазва сърцевината от измръзване. Гледайте да няма силни ветрове около тях през зимата, засаждайте ги на такива места на които няма много вятър, ако може в ъгли на плътни огради. Може да засадите и др. храсти около палмите , предпазват от слани и др. Никога не ги поливайте през зимата, колкото по сухо е толкова по добре за тях, поливайте само през топлите сезони . През пролетта изрязвате листата , колкото се може повече и оставете само в средата младите и новите листа които са с по светло зелен цвят, така ще ускорите ръстежа им. Торенето също помага, карбамид се разтваря в бутилка с вода до пълно разграждане на гранулите и след това полейте но не в близост до стъблото. Полейсте след това обилно с вода за да се напои до корените . Направете снимка през пролетта и след това в края на лятото за да видите разликата.
Здравейте, този вид палми издържат и на по ниски температури , -10, -15 градуса. Колкото по стара е палмата и колкото по голяма дебелина има стъблото толкова повече издържа на студено, за да направите вашата палма с дебело стебло , не трябва да бързате да режете листата. Короната от листа наедрява всяка година и увеличава обема на стеблото и развива добри корени. За да запазите млада палма през зимата в градината, може да я зазимите като съберете листата нагоре с някакво въже и след това я увиете с тези маркучи за коледните украси. След това увийте с найлон , така че да не се мокри и увийте отново с въже найлона. Маркуча който използвате не трябва да е с диодни лампички а с нажежаема жичка, така между найлона и палмата да се създава постоянна топлина. След 15- 20 години когато диаметъра на стъблото на палмата е над 1 метър, може да издържи и на -30 градуса , без да е нужно зазимяване.
С една дума финиковата палма не може да зимува на открито в БГ- нали така?
Има една която зимува, пред хотел Виктория Палас в Сл. Бряг, но нея я покриват със специален купол през зимата.
Мойта прекара добре зимата във северна България купих от един сайт термо датчик и светещ топал маркуч вързах я увих на спирала маркуча и посля я увих със найлон със тея топчета въздух,като я оставих леко отворена отгоре. И се получи супер 😉 пожелавам ви успех с тея красавици.
Тази , която е показана тук на снимката във форума- пише , че е “ Финикова Палма- Phoenix“. Има няколко вида : Phoenix Canariensis, Phoenix Dactylifera, Roebelini ….кой точно вид е тази на снимката ? И мога ли отнякъде да си купя такъв размер с такава корона точно, да изглежда точно така.
Благодаря много , на който се отзове с инфо.
Какъв вид Phoenix e палмата на снимката по-горе. Мога ли да си закупя отнякъде този вид, и толкова голяма, с такава корона, така да изглежда ?
Здравейте,
В Zeleno BG, в категория ГРАДИНСКИ ЦЕНТРОВЕ 🌳има представени 61 градински центъра от цяла България, с телефони, адреси, продуктово разнообразие: https://zeleno.bg/business_area/gradinski-tsentrove/
Прозвънете ги, Можете да ги сортирате по ГРАДОВЕ
Здравейте,
Открийте 74 ДЕКОРАТИВНИ РАЗСАДНИКА 🌴 в портала ЗЕЛЕНО БГ. Те са представени с телефони, снимки, информация за произвежданите цветя и растения: https://zeleno.bg/business_area/dekorativni-razsadnitsi/
Прозвънете ги, Можете да ги сортирате по ГРАДОВЕ