Босилек

Bosilek

Босилек (Ocimum basilicum).

История

Родина на босилека е Азия, но и Африка спори за него. По-конкретно спорът е между Индия и Цейлон, но след като започнали да го отглеждат в Америка и Европа разправията станала безсмислена и постепенно стихнала. Името си обаче е получил от гърците – базиликум означава царски. И на други места по света се нарича царска билка. По-точно е да се каже – древна многоцелева билка: използвана още от персийците като подправка; в Средновековието връчено букетче от босилек означавало покана за любов; в Мексико се смятало, че ако носиш стръкче босилек в джоба си, ще се сдобиеш с пари; в християнските църкви растението е на особена почит при всички молебени, заупокойни молитви и канонически ритуали. У нас босилекът се отглежда в градините на Южна България като маслодайна култура. А по света най-много босилек произвеждат градинарите в Италия, Америка и на остров Ява (Индонезия).

Ботаника

Босилекът е едногодишно (има и многогодишно) тревисто (има и храстовидно, както и полухрастовидно) растение от семейство Устоцвети. Известни са около 150 вида, разпространени в субтропичните и тропичните райони на планетата. Обикновеният босилек, за който става дума тука, е едногодишно тревисто растение. Стъблото му е голо, четириръбесто, разклонено, с дълги дръжки. Листата са яйцевидни, заострени, целокрайни, рядко назъбени. Цветовете са бели, по-рядко розови или виолетови, разположени в пазвите на листата по върховете на стъблото. Плодът е сух и след узряване се разпада на 4 кафяво-черни орехчета. Цялото растение излъчва приятна, при това характерна само за него миризма.

босилекът се отглежда в градините на Южна БългарияБосилек, отглеждане

У нас преди години босилекът се отглеждаше като декоративно растение, но щом светът започна да ароматизира ястията си с него, вкусихме го и ние. И първата ни грижа бе да го засадим в градината си. Оказа се, че това растение е взискателно към топлината и светлината. Семената му поникват при температура между 20 и 30 градуса С, при минус 10 градуса загиват. Същият каприз има и към влагата, и към хранителните вещества в почвата. Предпочита леки структурни и плодородни почви.

Босилек в сандъче

За разлика от своите родственици босилекът от новия сорт Madic Blue се размножава чрез резници. Той образува храстче с дълги вдървенели стъбла, което дава възможност да се формира короната му. Той успешно изпълнява ролята на декоративно растение, без при това да престава да доставя на кухнята своите ароматични листа. Не по-малко ароматни са и лилавите му цветове, коите привличат пчелите. Medic Blue е многодишно растение, но за съжаление не е студостойчиво. Ако почвата в сандъчето не пресъхва , ще презимува в градината, че и на перваза.

Босилек в саксия

Много домакини отглеждат босилек в саксии. Не само за подправка на супи, пици и спагети, но още и за предпазване от комари. Саксия с това растение, поставена на перваза или на терасата на апартамента, пази дома от нашествието на комари и други нахални насекоми през летните жеги. Освен това свежи листенца през зимата може да освежат въздуха в стаята. Достатъчни са само няколко стръкчета в саксията.

Босилек за Гинес. Вестниците съобщиха през 2007 година, че най-големият босилек в света е отгледан в Бетера, Югоизточна Испания. Височината му е 259 см, а теглото – около 200 килограма. Гигантската билка израствала с по 50 см на месец. Нейният създател възнамерява да я предложи за вписване в книгата за рекордите на Гинес.

Използване

Като подправка. Това всъщност е основното му предназначение, за което се сади, разсажда, прекопава, плеви и полива. Заради силния си и приятен аромат се използва в кухните на много народи. Използва се като пресен, така и сушен, както самостоятелно, така и в съчетание с други.

Източник: Книга „Отглеждане и използване на ПОДПРАВКИ“

Още информация за билки и подправки.

 

Коментари (6)

  1. Ако някой е използвал запарка от босилек при цистит, ще бъда много благодарна да ми пише как се приготвя.

  2. Сварих листа от босилек като чай-за 1-2 минути. Имаше много добър ефекг против кашлица.

Отговорете