Топ карамфил
Турският карамфил не скланя глава
Мястото му трябва да е слънчево
Топкарамфилът (Dianthus barbatus) се нарича още турски карамфил или самакитка. Растенията произхождат от Южна Европа. По природа са многогодишни, но най-често се отглеждат като двугодишни или едногодишни. Изправените стъбла са груби и здрави. На височина достигат до 60 см и са разделени на възли и междувъзлия. Най-долните листа са широко удължени и през първата година образуват розетка. Тези по стъблото излизат от възлите. Те са по-тесни и колкото са по-на високо, толкова са по-дребни.
Цветовете са до 2 см в диаметър, прости или кичести. Събрани по 20-30 в топчести съцветия, които достигат до 10-12 см в диаметър. Цъфтежът е продължителен – от май до юли-август. Баграта зависи от сорта. Еднобагрени са Albus – чисто бял, Newport Pink -розов, Scarlet Beauty – червен. При сорт Auriculа-eyed Micstur цветовете са обагрени в бяло и червено в концентрични кръгове.
Много модерни са сортовете Indian Carpet и Summer Beauty, които са нискостъблени – до 15 см. Те се засаждат в алпинеуми или в саксии и сандъчета, за украса на балкони, тераси и веранди.
Топ карамфил.
Плодовете са удължени бежово-кафяви кутийки, които се отварят на върха.
Семената са плоски, тъмнокафяви, почти черни. В 1 г има до 1200 броя.
Турският карамфил предпочита добре обработени, дренирани почви с неутрална реакция. Мястото трябва да е слънчево. Растенията издържат на отрицателните температури през зимата.
Размножава се чрез семена. Те се засяват в открити лехи през юли-август. За 1кв. м са необходими 2 г. До есента разсадът е готов за засаждане на постоянно място. Високостъблените сортове се разсаждат на разстояния 30 х 30 см, а нискостъблените – на 12 х 12 см. Растенията зацъфтяват на втората година.
При двугодишното развитие на растенията почвата редовно се окопава и плеви. Често самакитката се разклонява силно. Растенията заемат междуредовото пространство и сами потискат развитието на плевелите. Тъй като се самозасяват, на следващата година стъблата са толкова много, че не могат да се доизхранят и цветовете издребняват. Това не бива да се допуска. За целта при плевенето излишните самосевки се проскубват. Тогава цветовете са по-едри и красиви.
Когато отглеждате топкарамфил в саксии, засаждайте по две-три растения. Така след разклоняване те плътно покриват саксията. Почвата не трябва да изсъхва. През зимата саксиите остават навън.