Мушкато вкореняване

Mushkato-vkorenyavane

Края на Август е. В последните дни на последния месец без „Р“ ви припомняме за мушкатата и сакъзчетата.

Знаем, че тези представители на цветното царство не са ви разочаровали и тази година, както и че ще продължат да ви радват чак до първите по-сериозни слани и застудявания. Помнете, че обикновеното мушкато е много здраво и издръжливо растение. То може да остане на балкона или в градината до последно, докато сакъзите и английските мушката трябва да приберете по-рано.

Балконът е най-често мястото за съхранение на цветя. Размножете сега мушкатата и сакъзите, за да се вкоренят бързо и да образуват мощна коренова система. Така ще спестите място през зимните месеци и ще имате разкошни цветове следващата година.

Няма най-подходящ момент за размножаване на пеларгониеви, защото, ако условията го позволяват, те няма да изпаднат в покой или да забавят развитието си.

Успехът зависи от това каква среда можете да осигурите на резниците.

В разсадниците, през август и септември започват размножаването с английските и ароматните (индрише и др.), следват сакъзите и накрая са зоналните мушката. Причината е в темпа на образуване на корени при отделните видове. Следователно и вие може да следвате тази последователност.

Запомнете ! Няма пълен успех при размножаването на каквито и да било растения. Затова залагайте повече бройки.

Необходимо ви е:

1/ Растение майка, от което да вземете резниците;
2/ Ножица или остър нож;
3/ Фина торфена смеска за разсади;
4/ Саксийки за еднократна употреба. Саксии можете да си купите от фирмите регистрирани в категория Съдове за цветя 🏺 в Zeleno BG;
5/ Топло място, където да обгрижвате резниците.

Мушкато вкореняване. Няколко стъпки ви делят от успеха

  1. Изберете силни, но не много млади резници от майчиното растение, отделете ги. Последният отрез е на 3-5 милиметра под последното листно възелче.
  2. Отстранете цветове и пъпки, ако има, както и повечето листа. Оставете само връхните едно-две.
  3. Резниците трябва да имат 4-5 възела, да не са много дълги. Най-лесно се прихващат връхни резници.
  4. Можете да използвате вкоренител, но при мушкатата не е необходим. Обработените резници сложете в субстрат. Трябва да бъде влажен и топъл. Добре е да бъде и стерилизиран. Дръжте на светло и не допускайте пресъхване на субстрата. Внимавайте обаче и с преполиването. Бързо се стига до гниене.
  5. Остава да чакате. След 2-3 седмици ще се развият корени. Ако съдовете не са прозрачни, ще разберете, че вече има корени по новия и доста активен растеж.
  6. Намалете поливането, когато застудее

Нововкоренените растения обгрижвайте както обикновено. Не е нужно да подхранвате чак до пролетта.

Младите растения цъфтят по-добре според някои градинари. Освен това колкото по-малки са, толкова по-лесно ще ги съхраните. Вземете си табли за разсади с който ще можете да ги местите по-лесно и бързо, когато се наложи.

Напролет пресадете смело в сандъчета и големи саксии за максимален резултат. Практикува се 4 растения в стандартен сандък и 3 в кръгла саксия.

Ето други статии на тема мушкато.

Отговорете