Вредители по растенията.

vredetili-rasteniya

Вредители по растенията.

Вредители, Акари• Акари
Симптоми: паяжини в основата на листата и по върховете на издънките, бяложълтеникави, точковидни светли петна по горната страна на листата. Причина: сух, топъл и застоял въздух.
Премахване: Поставете растенията на прохладно, сенчесто и влажно място. През горештите дни поливайте обилно. Поставете ги под душ с хладка вода или многократно ги пръскайте със средство срещу акари. Ако се налага, можете да смените препарата, тъй като акарите бързо стават резистентни. Или напръскайте основно растенията с меки листа със сапуноподобен препарат, а растенията с твърди листа с препарат, приготвен от парафиново масло (и двата препарата се продават в магазините). Евентуално повторете процедурите.

Щитоносни въшки• Щитоносни въшки
Симптоми: лепкави листа, кафяви, восъчноподобни щитчета, под които се крият въшките, опадане на листата.
Причина: зимуване на много топло място.
Премахване: Щитчетата се остъргват, отстраняват се нишките от пашкула, листата се измиват от блестящата лепкава медна мана и мръсно-черната саждива мана. Парафиново масло или инсектициди.

• Листни въшки
Повсеместни вредители на открито.
Симптоми: лепкави листа, деформации на листата. Най-напред засягат пъпките и върховете на издънките.
Премахване: Извлек от коприва, чай от пелин, сапуноподобен готов препарат, пиретрум-спрей и други инсектициди. Внимавайте за мравките, които си отглеждат листните въшки като „млечни крави” и ги бранят от естествените им врагове.

• Бели мухи
Симптоми: по долната страна на листата бели насекоми, които излитат при допир.
Причина: заразяване от други засегнати растения (среща се при фуксията и доматите).
Премахване: инсектицид. Освен това в зимната квартира жълти табелки.

• Нематоди
Симптоми: тъмни петна, ограничени от жилките на листата.
Причина: намокряне на листата, което благоприятствува заразата. Премахване: листата да се пазят сухи.

• Щитоносни въшки псевдококциди
Симптоми: образувания подобни на памук, грозен растеж, лепкави отлагания, саждива мана.
Причина: зимуване на сухо и топло място.
Премахване: Щитчетата се остъргват, отстраняват се нишките от пашкула, листата се измиват от блестящата лепкава медна мана и мръсно-черната саждива мана. Парафиново масло или инсектициди.

• Трипси
Симптоми: сребристи листа на фини точици. По долната страна на листата кафеникави засмуквания.
Причина: зимуване на много топло и сухо място.
Премахване: растенията да се поставят на прохладно и влажно място. Сапуноподобен готов препарат, пиретрум-спрей и други инсектициди.

• Цикади по розите
Симптоми: Листата на розите са напръскани с белезникавожълто. По долната страна на листата има зеленикаво жълти безкрили ларви.
Причина: сухо и топло място.
Премахване: преди да покарат, розите се напръскват с парафиново масло. Ако бъдат нападнати, да се прилага сапуненоподобен готов препарат или пиретрум-спрей.

Миниращи мухи• Миниращи мухи
Симптоми: нередовно тъмно, или светло, проядени от ларвите ивици по горната страна на листата. Преждевременно опадане на листата. Премахване: отстраняват се нападнатите листа, в които са заседнали ларвите. В случай на силно засягане се прилага инсектицид многократно на периоди от 10 до 14 дни.

• Дебеломуцунест хоботник
Симптоми: кръгообразни прояждания по ръбовете на листата, внезапно увяхване, предизвикано от бръмбарите (по листата) и ларвите (по корените). Премахване: бръмбарите се събират през май/юни и през август/септември. Ларвите се събират от областта около корените. Или се полива с паразитни нематоди (във воден разтвор) при гарантирана температура на почвата на 13оС.

• Листни дървеници
Симптоми: ветрилообразно разгърнати и надупчени листа, деформации на листата и цветовете.
Премахване: вредителите излизат върху листата (Datura/Brugmansia) по обед, за да се греят на слънце. Тогава се прилага инсектицид.

Вредители по растенията.

• Хризомелиди
Симптоми: нащърбени, ивичести проядени листа на лилията.
Причина: неизвестна.
Премахване: редовно да се събират бръмбарите и ларвите. При силно натрупване да се използва пиретрум-спрей или друг инсектицид.

• Малка гъсеница-педомерка
Симптоми: наядени листа до пълното им загубване.
Причина: зелени гъсеници, придвижващи се с „котешко изгърбване”. Премахване: животните и засегнатите листа се отстраняват. Биологични средства за пръскане срещу гъсеници (Bacillus thuringiensis).

• Охлюви
Симптоми: раздърпани или простъргани листа и цветове, слузести следи. Премахване: събиране на животните сутрин и вечер.

Коментари (2)

Отговорете