Теменужка

Temenuzhka

Теменужка

Нежният аромат издава скромната виолетка (Viola).
Горската теменужка е особено атрактивна като почвопокривно растение.

Това нежно пролетно цвете е много известно у нас. Расте навсякъде край гори, храсталаци, в паркове, дворове и вилни места. Освен като декоративно, се слави и като ефикасно лекарствано растение, употребявано при простудни заболявания на дихателната система. Образува пълзящо надземно коренище с дълги вкореняващи се издънки. Приземните сърцевидни листа са особено декоративни, затова понякога използват растението като почвопокривно. Много оригинални са цветовете с 5 асиметрични венчелистчета. Те са кацнали на нежни изправени дръжчици, в горния край грациозно извити надолу. Изключителен чар придава на растението нежният аромат, излъчван от цветчетата.

Пармските теменуги имат силна миризма
Най-често в природата се срещат лилаво обагрени цветчета и по-рядко бели. Интересът към този вид е голям и с него се води усилена селекционна дейност. В резултат са създадени много сортове с разнообразна багра и едри цветове. Те са обединени в групата пармска теменуга, чиито представители се характеризират с особено приятен аромат и възможности за много ран цъфтеж. Освен това, те са подходящи за форсаж в парници или в не много топли вегетационни помещения. При добро познаване на особеностите им се изготвят схеми, по които е възможно да се получава продукция през цялата зима, пролетта и през късна есен.

Теменужка.

Покрива се с цветове и в необичайно време
Тези любители, които желаят да форсират виолетки през пролетта трябва да си набавят достатъчно количество посадъчен материал. Най-добре е през първата година да опитат на малки площи, за да придобият опит и чак след това да разширят дейността. Когато ще се форсират, растенията се засаждат през май-юни в лехи с размери на парникови каси. Подходящо разстояние е 25х 25 см. До есента се поливат редовно, за да се засилят и укрепнат. Наесен се монтират първо касите. Когато настъпят студените дни, в зависимост от желания срок на цъфтеж се поставят рамките. Ако са спазени изискванията, цветове може да се покажат още през есента. При студени зимни дни рамките се покриват с рогозки, а пътеките се застилат с пресен сламест оборски тор.

Избор
Много фирми предлагат сортове дори с нетипична багра – бледосини, розови, бели. Цветовете на сорт “Ла Франс” са интензивно лилаво обагрени с метален блясък. Имат едро бяло око. “Брайт пинк” е с много едри розови цветове. “Дьо Тулуз” е виолетови цвеетове с бяло око, при това къдрави. “Адмирал Авенал” е пурпурно-червен. “Кьор Д, Алзас” е розов, “Принцес дьо Гло” е бледосин и още много други.

Коментари (2)

Отговорете