Шарено зеле

dekorativno-zele

Шарено зеле

Очарователната “лелка Зелка” превзе и градините.
Шареното зеле (Brassica oleracea) обича студа, от ниските температури листата му стават още по-ярки.

Няма истинска есен и зима без “лелка Зелка”. Тя обаче може да играе главна роля не само в кухнята, но и в цветната градина и на терасата. През последните години декоративното зеле е високо ценено от цветарите. Родината на този интересен вид е атлантическото крайбрежие на Западна Европа. Представлява двугодишно растение израстващо до 60 см височина с голи, зелени, сивозелени и тъмновиолетови листа. Срещат се и хибридни форми с розетки от листа, украсени в розово, пурпурно или бяло зелени, гладки или вълнообразни. Пълното си развитие растенията достигат в края на лятото. Те са светлолюбиви и леко понасят пролетните и есенните мразове.

По-студените дни засилват ярката багра на листата им. Декоративното зеле може да се развива и на полусянка, но в такъв случай окраската му няма да е толкова интензивна. За да се развиват добре декоративното зеле трябва да го засадите върху върху глинести и песъчливи почви богати на хумус. Поливайте често и подхранвайте растенията. В началото внасяйте азотни и органични подобрители, това ще ускори растежа им. Ако почвите са по-подородни, 2 – 3 подхранвания с интервал от 10 дни са достатъчни. На бедни почви обаче, са необходими поне 4 – 5 внасяния. Поливайте обилно в сухо време.

Шарено зеле.

Размножаване
Ако искате да отгледате шарено зеле във вашата градина, може да засеете семената през март в саксии. Запълнете съдвете с със торф, листовка и пясък в съотношение 2:2:1 и полейте след това. Във всяка саксия се сложете по 2 семена на дълбочина от 1 см и засипете със субстрата. Ако температурата на въздуха е 18-20 градуса, първите стръкчета ще се появят след около 5 дни. При по-ниска температура прорастването ще стане по-късно. През пролетта, може да пресадите брасиката на открито. Декоративното зеле се засажда по единично или в групи. Ниските сортове са подходящи за цветни бордюри.

Форми
F.cripa – растение до 60 см височина със изящни, разрязани листа, тънкозавити по края, зелени или пурпурно-виолетови.
F.laciniana – височина до 60 см с изгънати, заострени, дълбоко-врязани по края листа или със смесена окраска.
F.palmifolia – израстващо до 200 см, със събрани листа във вид на розетка. На края на стъблото листата са тесни, изгънати, тъмнозелени на цвят с ширина до 40 см и повече.
F.prolifera – 60 см височина със големи, изгънати листа, вълнисти по края с ясно изразени жилки с червени, розово-червени или бели цветове, като често преминават от едно обагране в друго.

Отговорете