Правила за подрязване на мушкато за обилно цъфтене
Многочислените видове мушкато се славят с непретенциозност и ярко цъфтене. При скромните изисквания към почвата, поливането и температурата, основен елемент от грижите за мушкатото за пищно цъфтене става подрязването. Ако това бъде пренебрегнато, то съвсем скоро количеството съцветия ще се намали видимо, подрастъците ще се издължат и ще останат голи, самият цвят ще стане безформен и непривлекателен. Защо трябва мушкатото да се подрязва? 1. За да се предизвикат появата на странични подрастъци и за да се образуват нови зачатъци на цветове; Правила за подрязване на мушкато за обилно цъфтене.Техника на подрязването на мушкатото за богато цъфтене. Срязването се изпълнява над листен възел обърнат към външната страна на храста. В този случай появяващите се леторасли няма да си пречат един на друг и няма да създадат излишна гъстота на короната. За отделянето на младо стъбло може да се мине и без градински инструмент. Прищипването се прави със сухи и чисти пръсти, като се стараем да не дърпаме клонката или да не нарушим нейния повърхностен слой. За избягване на загниване или поражение от вредители мястото на срязването се посипва с раздробен активен или обикновен въглен. В домашни условия при подрязването на мушкато през пролетта и след цъфтене е удобно да се използва прах от природния антисептик- канела. След подрязването на мушкатото може да го наторим с тор съдържащ азот. Това ще ускори образуването на зелени леторасли. Правила за подрязване на мушкато за обилно цъфтене.Как да подрежем мушкатото през есента? В началото се отделят всички повехнали цветове, повредени или засъхнали стъбла и листа. Това ще даде възможност да се облекчи последващата работа, както и да се даде възможност да се спестят сили на растението, когато започне активното израстване на нови клонки. След визуален преглед на мушкатото за пищно цъфтене се подрязват и съкращават издължените стъбла, слабите и оголени клонки развалящи външния вид на храста. При подбора на мястото на срязване е важно да се помни, че разклонения се образуват от спящите пъпки на възлите поради което е ненужно да се оставят дълги междувъзелни участъци. Правила за подрязване на мушкато за обилно цъфтене.През есента излизащите в покой растения се подрязват приблизително на една трета. Не бива да се страхувате от такова дълбоко подрязване на мушкатото. Зимата при добро осветление и спазване на условията за отглеждане на растението то ще компенсира и ще образува нови здрави прорастъци. При храстовите мушката за по-добро разклоняване на летораслите, те се прищипват след всяка четвърта пъпка. Процесът на подрязване и прищипване на мушкатото е безболезнен за растението чак до декември. След това растението се оставя в покой. Мушкатото е най-уязвимо в най-тъмните дни на годината, то расте по-лошо, всички външни въздействия се възприемат като стрес. Виж още по темата: Мушкато от семе – предизвикателство за цветарите |
МНОГО полезна информация!
„Мушкатото е най-уязвимо в най-тъмните дни на годината, то расте по-лошо, всички външни въздействия се възприемат като стрес.“ И то горкото като нас се влияе от стреса.
А МОЖЕ ДА НАУЧИМ КАК ДА ОТГЛЕДАМ МУШКАТО ОТ СЕМЕНА
Интересува ме може ли да се засади отрязаната горна част от мушкатото в малка кофичка ,която през пролетта да се прехвърли в по-голяма саксия и изнесе на слънце
Може да се вкорени връх от клонче от мушкатото в малка кофичка,при условие,че го държите на топло, светло и се полива умерено.
Разсад за сакъзчета може да си направите като отчупите върхове и ги посадите в кофичка, на топло в стаята на прозорец, нормално поливане и след 1 месец си пускат коренчета. Аз така направих и от 2 купени корена сакъзчета вече си имам предостатъчно разсад за следващата година.
Много добър съвет. Благодаря
Благодарности на добрите хора.
А за какво се прави прищипването и и къде се прави.
Прищипването се прави след 4-5 междувъзлие на всеки клон. По този начин, растението не се източва прекалено много на височина и от всички спящи пъпки под мястото на прищипване, излизат нови клончета. Така, те оформят едно много по-компактно и по-пищно храстче. Това помага и за образуването на нови съцветия.
Прищипването се прави след 4-5 междувъзлие на всеки клон. По този начин, растението не се източва прекалено много на височина и от всички спящи пъпки под мястото на прищипване, излизат нови клончета. Така, те оформят едно много по-компактно и по-пищно храстче. Това помага и за образуването на нови съцветия.
Като излезе мушкатото от семка кога се тори, за да се подхрани, колко трябва да е голямо
Аз лично вкоренявам през зимата дори сортови мушката на южна, остъклена тераса без отопление. Според мен растенията се нуждаят предимно от светлина. Мушкатата са доста студоустойчиви. Миналата зима беше доста студена, но нямам жертви. Другото важно е пестеливото поливане в студено време. Сакъзчета например съм поливала не повече от три пъти от началото на зимата. Успех на всички!
Здравейте, дали мога сега да подрежа старите, прораснали мушката или да изчакам есента?
Аз есента вадя мушките от саксиите ,махам земята и ги връзвам да висят с корените на горе.Прибирам ги в мазето и на пролет ги почиствам ,подрязвам и ги засаждам пак.
Мазето трябва ли да е топло..и светло или?
Важат ли същите правила за албите?