Озеленяване, пропуски и грешки

Ozeleniavane-propuski

Най-важното, когато искате да създадете красива градина, е цялостната концепция. Това включва всички характеристики на обекта – от разнообразието на растителност и фасадата на сградата до оградата и входната зона. На първо място, самата жилищна сграда се нуждае от естетична рамка. До нея са организирани цветни лехи, поставени са вертикални точки за озеленяване и саксии.

Липсата на план за управление на растителността.
На съвременния пазар има достатъчно красиви решения за ландшафтен дизайн и всички те изглеждат наистина естетически приятни. Въпреки това отнема буквално половин живот, за да се поддържа място, засадено с всякаква растителност. Трябва да изберете елементите на бъдещата градина, като вземете предвид собствените си сили, нерви, желание и време. Цветните лехи се нуждаят от поливане, а красивите цветя – от подрязване и торене. Готови ли сте да се погрижите за капризните цветя и храсти?

Поставяне на първата ограда.
Оградата е един от изключително приложните и функционални елементи. Ръждясала или крива ограда лесно ще унищожи всички усилия на майстора, работещ върху озеленяването на обекта. Струва си да направите избор в полза на прости и лаконични модели. Такива, които се съчетават с фасадата на къщата и близките елементи на градината.

Неправилно оформяне на цветните лехи.
Оформянето на цветни лехи е работа, която спокойно може да се нарече истинско изкуство. Всяко растение има свои уникални характеристики. Зелените площи имат индивидуални изисквания за торене, поливане, грижи и пренаселеност. Ако засадите две потенциално красиви растения (например роза и хортензия) едно до друго, внезапно ще откриете, че те не си пасват. Градината ще изглежда чудесно, но рано или късно основните й елементи просто ще умрат.

Използването на големи бързо растящи дървета.
Класическа грешка на начинаещите ландшафтни дизайнери е придобиването на бързорастящи сортове дървета, които изглеждат красиви само на териториите на специализираните разсадници. Проблемът е, че такива растения с течение на времето завземат все по-голямо количество полезна площ. Разпръснатите корони покриват слънцето, предотвратявайки лъчите да достигнат до други, не по-малко приятни растения. Мощните коренища изсмукват всички полезни минерали от земята, причинявайки увяхване на малките цветни лехи.

Добавянето на допълнителни решения към вече готов проект.
Дизайнерът (или самият собственик на имота), който създава проект за поставяне на елементи от ландшафтния интериор, като правило се ръководи не само от инструкции и разпоредби, но и от собствените си желания. Веднага след като генералният план е готов, започва етапът на изпълнение на всички преди това значими дейности. Невъзможно е да се правят промени и редакции в средата на процеса – така се нарушава общата концепция и ще бъде много трудно да се възстанови по-късно.

Озеленяване, пропуски = несъобразяване с климатичните особености.
Растенията трябва да се избират не само според критерия за красота, но и според параметрите на тяхната непретенциозност. В някои региони многогодишните храсти се развиват добре, в други можете да намерите огромен брой рози, а в трети навсякъде има цветни лехи с екзотични цветя. Необходимо е да разберете и най-малките особености на местния климат – да се запознаете със средната годишна температура по периоди и да изясните нормалното ниво на влажност, да идентифицирате показателят за киселинност на почвата и т.н. В противен случай така известните хортензии, засадени на не много подходящо място, ще изсъхнат само за 2-3 месеца.

Не забравяйте, че градината трябва да бъде не само красива, но и удобна.
Когато говорим за ландшафтен дизайн, първото нещо, което идва на ум, е естетическата връзка. В същото време функционалността е по-важна от естетиката. Така че помислете как да направите красива градина и в същото време безопасна и функционална.

Озеленяване, пропуски и грешки – важните съвети накратко.
За да създадете наистина приятно и естетично озеленяване на собствената си градина, трябва да: . вземете предвид съответствието между сградите и растителния ансамбъл; . погрижете се за закупуването на висококачествена и приятна на вид ограда; . поставете растения в лехите, ръководени от принципа на тяхното „семейство“; . не използвайте големи и бързо растящи сортове дървета; . предварително изгответе общ проект и го следвайте до края на работата; . запознайте се с особеностите на местния климатичен пояс; . съставете схема за грижа за цветя и храсти. Ако следвате всички горепосочени съвети, ще можете да се справите с вашето озеленяване без пропуски и грешки.

Отговорете