Орхидея
В тропиците орхидеите (Orchidaceae) са толкова обикновено и често срещано явление, колкото в Европа са бурените.
Преди да станат цветя за украса, каквито ги познаваме, орхидеите са били смятани за лечебни растения. Азиатските и гръцките лечители са ги предписвали срещу безплодие, защото формата на грудките им напомня на тестиси (orchis на гръцки значи “тестис”). Гръцкият учен Диоскорид препоръчвал на бъдещите родители да ядат грудките на орхидеите сготвени така, както се готви лук. За да има син, мъжът трябвало да яде най-големите грудки, за момиче жената трябвало да яде най-малките.
Има два основни вида орхидеи – епифити, като например фаленопсис, които растат почти без никаква пръст, увиснали по големите дървета в джунглите, и земни, например цимбидиум, които живеят наравно със земята. Първите искат повече светлина, но и двата вида имат нужда от много влага и същевременно добра вентилация, за да не загният грудките им.
Епифитните орхидеи, които живеят във въздуха, са изнамерили хитър начин да се снабдяват с храна – те се съюзяват с една гъба, на която дават жилище, а получават чрез корените й храната, която не могат да черпят сами от земята. Следователно не бива да “давите” корените на орхидеите, за да не унищожите тази гъба.
Орхидеите имат славата на най-трудните за отглеждане стайни растения. Но все пак има начин да се справите и с това.
Орхидея.
Съвети
• Преди да купите специална торна пръст за орхидеи, трябва да знаете към кой вид спада вашето растение, към епифитите или към земните. Според случая изберете различни смески: лека и по-бедна от органична материя за епифитите (1/3 кора от бор, 1/3 торф, 1/3 натрошен стиропор), по-тежка и по-хранителна за земните (2/3 кора от бор, 1/3 торф, птичи или рибен тор).
• Сред най-популярните орхидеи за отрязан цвят са катлеа, фаленопсис, ванда, пафилопедиум, цимбидиум и милтониа. Някои от тях могат да се запазят няколко месеца като букет, например пафилопедиум и цимбидиум.
Температури за всяка орхидея
• Парниковите орхидеи не бива да се объркват с орхидеите за гледане в топли стаи (20-24 °С) и с видовете за по-хладни стаи (15-19 °С). Внимавайте предимно с нощната температура, защото някои видове могат да понесат до 10 °С, докато други не понасят температура, по-ниска от 15 °С.
• Ако температурата в жилището ви е над 20 °С, можете да отглеждате катлеа, милтониа, хунтлеа, онцидум. Ако е по-хладно, под 20 °С, изберете цимбидиум, дендробиум, зигопеталум.
• Някои орхидеи, като венерин чехъл, се приспособяват и към топло, и към студено жилище. Във всеки случай, видовете с шарени листа изискват по-висока температура от едноцветните.
• Ако отоплението ви внезапно спре по някаква причина, не се безпокойте: студът стимулира цъфтежа на орхидеите. Повечето видове имат нужда от значително спадане на нощната температура (между 9 и 12 °С, за да почнат да цъфтят.
Поливането
Влажността също е много важна за отглеждането на орхидеите.
• За да поддържате висока влажност, пръскайте често листата и отгоре, и отдолу.
• Проветрявайте стаята след всяко пръскане, за да не се развият плесени.
• Поливайте веднъж или два пъти седмично.
• Поливайте и пръскайте с повече вода, когато има повече светлина (през пролетта и лятото) и намалете количеството вода през есента и зимата.
Орхидея.
• Внимание! От прекалено поливане корените може да загният. Ето една хитрост, за да знаете кога да поливате растения с видими корени – ако са зелени, нямат нужда от вода, но ако посивеят, значи са жадни.
• За поливане на орхидеите използвайте мека, неваровита вода. Някои видове, като цимбидиум, понасят и леко варовита вода.
• Можете да отглеждате в кухнята стрък ванилиа фрагранс, но не разчитайте на реколта, защото насекомото опрашвач живее само в топъл климат.
Ароматите на орхидеите
Кой вид как ухае? Ето кратка справка.
Ангелика (пищялка) – епидендрум алатум.
Канела – различните видове одонтоглосум.
Лимон – енциклиа цитрина.
Краставица – саркоподиум лобии.
Жасмин, момина сълза – дендробиум примулинум, дендробиум палпебре, епидендрум криниферум, епидендрум фрагранс, епидендрум паникулатум.
Люляк – зигопеталум маккаи.
Мед – одонтоглосум бланде, катлеа моссие.
Кокосов орех – максилариа тенуифолиа.
Ванилия – ванилиа фрагранс, ванда суавис.
Теменужка – сендробиум аинсвортии.
Tова са най красивите цветя
Много са красиви, но искат познания.
Много красиви, но капризни като глезена красавица!
Влюбена съм в тях, но не мога да ги опазвам
Моята красавица е прекрасна, вече трети месец е огромни бели цветове, не мога да и се нарадвам!
Много са красиви и ако ги отглеждаш с любов и познания те ти се отблагодаряват. Никакво поливане от ноември до февруари.
Орхидеята е наистина красиво екзотично цвете !!! За мен издържа много дълго както на вън през летния сезон така и в стайни помещения! За това е и доста скъпо!
Не мисля, че е капризна. Даже напротив. Отглежда се много по-лесно от азалия. Имам няколко и ми цъфтят всяка година от февруари-март до септември-октомври без да им падат цветовете. Поливам ги само ако корените им са сиви, независимо дали е лято или зима. Не бива да се полива ако субстрата е още мокър, т.е.ако корените са зелени. Иначе загниват. Сега са ми пуснали нови цветоноси, така че през февруари ги чакам отново да цъфтят. Пулверизирам ги често, а освен това са в по-широк съд с камъчета, но саксиите са повдигнати, да не се допират във водата. Само някои от въздушните корени са достигнали водата, но явно така им е приятно, защото сами си стигнаха до там. Все още нямам жълта орхидея феланопсис, но мисля за празниците да си самоподаря една.
Подариха ми орхидея, но не знам какъв вид е. има корени извън саксията, но са тънки, цвета прилича на теменужка. Може ли някой да ми даде информация?
Понеже аз съм дете на 10. На 8-ми март татко ми купи Орхидея. С мама се чудим къде да я сложим-дали да е на слънце или пък на сянка! Много ме е страх да не увехне. Колко вода обича? На каква температура трябва да е? Трябва ли да е на слънце? Моля ви пишете ми отговори. Ще съм ви многоо благодарна!
Пак съм аз и исках да попитам какъв вид е. Корените и са излезли навън тънки и зелени. Има тъмно зелени широки листа. И жълти цветове. Моля някои да ми каже да малко информация и какъв вид е?
Имам 6 бр. всичките цъфтят и мисля че се отглеждат по лесно от всички други цветя, те сами показват кога да се поливат – като им станат сиви корените и от време навреме да се пулверизират.
Страхотни са, имам осем, цъфтят непрекъснато, божествено красиви! Следете за цвета на корените. Аз съм надупчила и саксийките отстрани за да влиза повече въздух и да не гният. С поялник ги правя дупка до дупка.
Толкова ги харесвам, че съм си татуирала една.
Здравейте, аз също много харесвам тези цветя и имам от тях но не могат да ми цъфнат, изкарват пъпки и изсъхват. Ако някой може да ми каже как да ги гледам. Благодаря предварително.
Здравейте, от една година отглеждам няколко орхидеи вкъщи. Всички растат много добре, освен една. Почна пожълтяване на листата от вътре на вън, после едно по едно окапаха. В момента орхидеята ми няма цвят, няма и листа. Има едно единствено около 4 см коренче, което се държи живо. Останалите изсъхнала и ги отрязах. Мога ли да я излекувам и как? Предварително Ви благодаря!
Здравейте,аз също обожавам тези красавици. Имам 6 бр. Две ми изгниха, но се надявам другите да останат здрави.
Здравейте, имам 16 орхидеи. Две в момента са цъфнали 6/7 са с цветоноси и пъпки и очаквам и те да разцъфнат, но имам един дендробиум закупен декември 2011г. и от тогава не е цъфтял. Пуска нови кейки, но все още не е цъфтяла. Сега съм я сложила на студено и очаквам да има развитие.
Полезна информация….особено тази за ароматите на различните видове.
Имам няколко орхидеи, които прецъфтяха и сега някои от тях вече имат цветоноси. Без да искам натиснах единия цветонос и чух леко пукане. Моля, ако някой може да ми каже дали ще изсъхне