Какво искат цветята през август

August-flowers

Какво искат цветята през август.

През август растенията са в пълния си разцвет. Градините и балконите изглеждат така, като че ли вече нямат нужда от никакви грижи и можем само да им се любуваме. За да ни радва гледката максимално дълго, трябва да се спазват няколко важни правила.

През жаркия месец режимът на поливане е най-важен за добрия вид на растенията. При южно изложение или терен с постоянно течение трябва да осигуряваме влага всяка вечер. А за жадните видове – и рано сутрин.

Ще се ориентирате по това, че се събуждат с отпуснати листа и оклюмали цветове. Честото поливане обаче води до уплътняване на земята и корените страдат от липса на кислород, оплитат се като в младежката прическа раста и са по-уязвими към загниване и гъбични заболявания. Рискът отпада с разрохкване на пръстта – поне два пъти седмично след позасъхване на горния слой. Летните цветя не понасят големите разлики в температурата на околната среда и водата. Затова зареждайте лейката след всяко поливане за следващото.

Какво искат цветята през август.

Повечето видове влошават вида си, когато се мокрят, и е добре да не допускате капки по листата и цветовете. Ако са много напрашени и се изкушавате да ги изкъпете, направете го наведнъж, след залез слънце, с темперирана вода и със струя тип душ от лейката или разпръскващ накрайник на маркуча. В случай че хигиенизирането продължи по-дълго и пръстта подгизне, изсипете водата от подложките на саксиите и сандъчетата.

Честа грешка, която правим от желание за пищна градина, е растенията да се оставят да се развият до степен да не се вижда субстратът. Така обаче си пречат и са в непрекъсната конкуренция за територия и хранителни вещества. След поливането пък се създава нещо като парников ефект на повърхността – топло, влажно, непроветриво място, което е сериозна заявка за гниене и загиване на цялата композиция. По-малкото е повече, казват опитните градинари. Така че проредете издънките и изрежете разклоненията, преди да са обсебили саксиите до пръсване.

Проверете дали са добре закрепени сандъчетата и висящите саксии на балкона особено при прогноза за буря – вече са натежали от развилите се растения и може да не са устойчиви.

За каскадните сортове задължително направете последна за лято 2011 резитба, за да се разклоняват извън съдовете. Ако се сетите за ножицата чак през септември,растенията няма да успеят да достигнат пик на цъфтеж преди застудяването.

Какво искат цветята през август.

За катерливите видове правилото е точно обратното – не спъвайте издължаването, ако е нужно, само осигурете опора – декоративни колчета, бамбукови пръчки, мрежи, решетки.

Обилният цвят на розите ще ви радва и този месец, ако редовно отстранявате увяхващитесъцветия. Повечето сортове изискват и деликатна лятна „подстрижка“ за отстраняване на изсъхналите и избуялите стъбла. Няма общо правило колко точно да резнете – зависи от сорта и силата на растението. Обикновено става дума за няколко сантиметра, или над втория лист под цвета. Друг ориентир е ножицата да щракне през полувтвърдено стъбло.

Ако е направено правилно, това „кръц“ ще провокира нова вълна цветове. Август е и месецът за последно подхранване. Има специални торове за рози, но и калиева за цъфтящи растения. Пропуснете ли, оставете за догодина. Есенно засилване на растението ще го подтиква да се перчи с цъфтеж на студеното време. И част от младите клони ще измръзнат.

Високите сортове мушкато и обички също се нуждаят от оформяне. Подобни са грижите и за градинските хортензии, картопите, храстовидните ружи, високите сортове лантани, глициниите. При последния вид резитбата може да е по-смела, ако растението вече е достигнало желаната височина и вече работите за кичест вид. Клоните трябва да се насочват, докато са млади и се огъват, по пергола или друга здрава опора, защото глицинията е много тежка. След основния цъфтеж през май сега е възможен втори.

Не изпускайте и последния момент да оформите живия плет. Лимонът обича жегата, но корените му – не, затова ги защитете от пълното августовско слънце. Покрийте почвата със саксийки с дребни цветя например.

Какво искат цветята през август.

Заради променливото време и сравнително честите валежи досега вероятно по всички растения са се появили пълчища зелени или черни въшки.

Не посягайте веднага към отрови. Пестицидите лесно се справят с проблема, но са заплаха и за пчелите. Пробвайте да отмиете въшките със сапунена вода – около чаена лъжичка гел в 3 литра течност.

Отстранявайте редовно прецъфтелите китки. Иначе те ще насочат силите си към отглеждане на семена. Това е важна мярка и срещу самозасяване на невена и тагетиса.

Месецът е идеалното време да се разделят трайните насаждения и да се разредят луковичните и грудковите видове. Ако ще обогатявате зелената площ с ириси, божури, иглики, действайте. Ще се хванат лесно на новото място от части от стари растения с корен.

Отсега до средата на септември е най-доброто време за засаждане на клематис от контейнер. Корените бързо се адаптират в топлата земя и лесно ще понесат първата си зима на новото място. Засаждане във втората половина на лятото е гаранция, че на следващата година ще зацъфтят рано и обилно.

Какво искат цветята през август.

Намалявайте поливането на грудковите бегонии от края на месеца, за да има време листата да изсъхнат и опадат, а подземната част на бегонията да натрупа енергия.

Наесен извадете внимателно от пръстта и съхранявайте до пролетта в дървени стърготини на тъмно и хладно. Ако сте забравили да започнете приспиването, бегониите цъфтят до последно и грудката губи жизненост. Резултатът е хилаво растение на следващата година.

По аналогични причини за последно наторете здравеца сега, а не следващия месец, защото тогава новите издънки няма да имат време да укрепнат. Все още може да разделите коренищата, ако искате да засадите и на друго място от дъхавото растение.

Обилно поливайте хризантемите. Смело съкратете наполовина с остър нож стъблата, за да се разклонят и да образуват по много пъпки на стрък.

Тревата трябва редовно да се полива и коси. Но… не вадете в неделя косачката, ако искате мир със съседите.

Хем и вие ще си прекарате по-добре почивния ден. Но ако по зелената площ са се образували празни места и ви се работи, „изкърпете“ с готови затревени парчета и поливайте често. Температурите са благоприятни за адаптацията им.

Отговорете