Грижа за божуровидните рози

Bozhurovidni-rozi

Грижа за божуровидните рози.

Градинарите ценят божуровидните рози затова, че бързо растат и не се нуждаят от постоянни грижи. Достойнство на това растение е неговата устойчивост към болестите и непривлекателност за вредителите.

Как да пресаждаме божуровидните рози?
Всеки, който иска да си засади божуровидни рози е необходимо да се запаси с големи количества тор. Като най – добър вариант се счита конският тор, доколкото този тор отделя включения в него азот в почвата. Слоят от това вещество който се поставя при пресаждане не бива да бъде по малко от 2см.
Ямата под храста следва да бъде широка около 1 м в диаметър и дълбока около 50см. Ако ямата е по-малка, то коренната система няма да може да се развие и да образува добре разклонена система. Компостът или избрания тор се поставят в изкопаната яма.
Корените на растението преди разсаждането следва да се обработват с препарат, който спомага растежа им. Засаждането на розата следва да става поне на 10 см дълбочина – тогава божуровидните рози ще се чувстват комфортно дори при рязко замръзване на почвата.

Храстите е нужно да бъдат засаждани на 50 см един от друг в триъгълник. Благодарение на това се образуват гъсти храсталаци и остава впечатлението, че всичко е посипано с цветове. Обаче за да се постигне ефекта на изобилието на тези прекрасни цветя е необходимо да се избират за засаждане три храста от един и същ сорт или сортове, които са еднотипни по ръст.
При грижите за розите, както вече споменахме, голяма роля играят торовете. През пролетта градинарите следва да използват специални подхранващи смеси за различните видове рози. С настъпването на юни е необходимо да се погрижим за използването на различни азотни торове. Когато ще се образуват пъпки е необходимо да се прилагат торове богати на калций и фосфор.

Грижа за божуровидните рози.

При разсаждането на храсти от божуровидните рози е необходимо да се имат предвид и различни нюанси при грижите за тях:
– Растенията е по-добре да се поливат вечер /влагата не се изпарява/ според нивото на изсъхване на почвата.
– За да изглеждат храстите като еталонна божуровидна роза е необходимо да бъдат подрязани със съответните ножици така че коронките да бъдат добре оформени.

Отделят се старите и слабите издънки.
– Клонките на храстите следва да се подрязват примерно на 1/3. Ако градинарят владее отлично ножиците може да придаде на храста и нестандартна форма.
– Необходимо е да се прекрати подхранването на растението в края на август. Узрелите издънки, както и листата се изрязват в средата на октомври.
– За подготовка за зимата трябва да се засипят стеблата на растението с почва или стърготини. За това е подходящо използването и на листа. От горе се изработва покритие от слама, но може като капак на конструкцията да се използва и пенопласт. За да не загине растението от недостиг на въздух е забранено да се покрива с фолио.

Божуровидните рози си заслужава да се отглеждат. От тях може да се получи не само естетическа наслада, но и хобито да се превърне в доходен бизнес.

Коментари (5)

  1. Интересувам се има ли подходящ вид от божуровидната роза за отглеждане в големи саксии, ако да, как се казва и може ли да си поръчам от Вас? Благодаря

  2. Запитване – по какъв начин може да се направи поръчка? Има ли каталог с цени и видове?

Отговорете