ЕУХАРИС – АМАЗОНСКА ЛИЛИЯ.
ЕУХАРИС /Eucharis/ или както я нарича народът – АМАЗОНСКА ЛИЛИЯ е красиво цъфтящо стайно растение. Ако преведем името на растението на български език ще се получи „най-приятен“. Това придава на цветето още повече популярност. Еухарисът има всички необходими качества за стайно растение.
Красиви цветове, които се появяват два пъти в годината. Много красиви листа, които не отстъпват даже на най – добрите представители на декоративните растения. В допълнение към всичко това е и чудесният аромат на цветовете, който не винаги може да се срещне при стайните растения.
Ако вие сте още начинаещ любител на стайните растения и още не сте решили какво цвете да изберете за вашата колекция на первазите на прозорците, то нашата препоръка е едроцветен ЕУХАРИС. Уверено може да се каже, че при покупката на това цвете няма да възникнат никакви съмнения. Има обаче само едно „но“. Амазонската лилия е цвете, което съвсем не е малко и може да заеме доста място във вашия дом.
Някои любители на растенията се интересуват от въпроса колко листа има нормално ЕУХАРИСА. Има растения с 5 и 7 листа и това е до известна степен объркващо. По принцип на една луковица израстват по 3-4 листа. Най–важното обаче, е че броя на листата по никакъв начин не влияе на цъфтенето на растението.
ЕУХАРИС – отглеждане и грижи при домашни условия.
Еухарис – Амазонска лилия. Местоположение и осветление.
Грижите за ЕУХАРИС са много лесни. По отношение на осветлението, растението може да се развива и цъфти във всякакво помещение включително на первазите на прозорците дори на северната страна. Независимо от тази непретенциозност, не може да се твърди, че растението обича сянка. Например ако стаята е със северно изложение следва цветето да се премести по–близо до прозореца.
Ако размерите на первазите на прозорците позволяват, то саксията с цветето може да се постави направо там. Растението трябва да получава винаги толкова светлина, колкото му е нужна. Следва обаче да се помни, че преките слънчеви лъчи, особено на прозорци с източно и южно изложение могат да навредят на листата през лятото. Слънчевите лъчи могат да изгорят листата. Ако има такъв риск то следва саксията с цветето да се премести в страни от прозореца.
Температура.
Температурата, при която Еухариса трябва да расте и да цъфти следва да е около 18 – 22 градуса С. Тоест при нормална стайна температура, цветето ще се чувства комфортно. Следва да се знае, че големите разлики в температурата /примерно над 7 градуса/ ще доведат до това, че цветовете ще са много по – малко от обикновеното. По-голяма вероятност има това да се случи, когато растението се отглежда на улицата, където такива температурни разлики между деня и нощта са силно изразени.
Зимната оптимална температура за растението се счита около 15 – 17 градуса С. В периода на растеж се препоръчва температура не по – ниска от 18 градуса. Все пак обаче следва да се следи каква температура повече подхожда за растежа конкретно на вашия ЕУХАРИС.
Еухарис – Амазонска лилия. Поливане.
Това е един от най – важните моменти от грижата за Еухариса, защото от правилното поливане зависи успеха при отглеждането на растението при домашни условия. И така – растението следва да се полива много рядко и само тогава, когато почвата изсъхне напълно. Застояването на вода може да се окаже погубващо за ЕУХАРИС, защото може да доведе до загниване на корените и по – нататъшна гибел на растението.
Необходимо е да се научим правилно да поливаме растението. По добре е Еухариса да се полива рядко, отколкото редовно и обилно. Наводненото растение е много по – трудно да бъде спасено отколкото засъхващото. След цъфтене поливането се спира. Настъпва покой.
Период на покой.
Периодът на покой е много важен за растението. Именно през това време то набира сили за растеж. След цъфтенето, изсъхващите клонки с цветовете внимателно се отделят, като в никакъв случай не бива да се засягат листата. В състояние на покой Еухарисът не губи своята декоративност, а само преминава от един стадий в друг.
Периодът на покой продължава примерно около месец. Обикновено това се случва в периода от април до октомври. Обаче, ако осигурим на растението правилни и точни грижи, то може да цъфти три пъти в годината. При тези случаи растенията имат и три периода на покой.
В периода на покой може растението да се премести и в по – хладно помещение. Това условие обаче не е задължително за доброто развитие на растението. След периода на покой, когато на ЕУХАРИС се появят първите млади издънки и започне техният растеж, поливането следва да се поднови.
Захранване. Наторяването на ЕУХАРИС се извършва изключително през лятото и то само когато растението се развива активно. Задължително е преди торенето да се запознаете със състава на използвания тор. Необходимо е да се избира тор с високо съдържание на азот.
Еухарис – Амазонска лилия. Пресаждане.
Доста често начинаещи цветари се сблъскват с проблеми, когато ЕУХАРИС не цъфти защото е поставен в много широка саксия. Следва да се знае, че ЕУХАРИС се развива и цъфти само в тясна саксия. Пресаждането на ЕУХАРИС не се препоръчва по–често от веднъж на три години. За това е необходимо да се подбере следния състав на земята:
- 2 части компостна земя;
- 1 част торф;
- 1 част едър речен пясък;
За успешно пресаждане е необходимо да се обезпечи добър дренаж на сместа.
Еухарис – Амазонска лилия. Размножение.
Размножението на растението се осъществява чрез разделяне на възрастния храст. Всека луковица следва да се посажда в саксия, в която ще има минимален простор за корените на бъдещото растение. След пресаждането е необходимо растението да се полее и да се остави в покой 10 дни.
Има още един въпрос, който често интересува хората придобили ЕУХАРИС: На каква дълбочина да засаждат растението? Да се отговори на този въпрос може по следния начин: Отделеното растение е необходимо да се засади на дълбочина наполовина от големината на луковицата. Като започне растежа на новото цвете и започнат да се появяват издънки, то техните луковици ще бъдат напълно покрити. Това е нормално и не следва да се безпокоим. При по–нататъшни пресаждания не е необходимо да се променя методът на пресаждане.
Усложнения при грижите за растението и възможни проблеми. Грижите за растението не са така неприятни както изглеждат. Разбира се обаче, може да възникнат и проблеми. Например към такива проблеми може да бъде отнесено изсъхването на листата, както и тяхното пожълтяване. Ако на растението е пожълтяло едно или две листа, то това е напълно нормално явление.
Еухарис – Амазонска лилия. Особенности.
Ако обаче листата започнат да жълтеят масово и особено ако по тях се появят кафяви петна, е необходимо да започнете да вземате мерки. Такова състояние на ЕУХАРИС може да бъде предизвикано от преохлаждане, а също така от пресъхване или при поливане над нормата. Като начало е необходимо да се прегледат корените на растението и да се отделят тези, които са прогнили или са повредени. След това растението се пресажда в свежа земя и се поставя по – далече от ярката светлина. Полива се рядко.
Ако корените при прегледа се окажат здрави и без видими повреди, то задачата се опростява. Необходимо е само да се отстранят пожълтелите листа. Решаването на този проблем не бива да се отлага и да се чака да се разреши самостоятелно. Амазонската лилия може просто да си загине. Както при първия, така и при втория случаи е необходимо да се намери причината за лошото състояние на растението и да се отстрани в най- кратки срокове.
Болести и вредители. Ако растението се отглежда в затворено помещение, където постоянно въздухът е сух, ЕУХАРИС може да бъде нападнат от въшки. Интересното е, че вредителите нападат това растение много рядко, но появата им не може да се изключи.