Червенолистните стайни цветя – великолепие от пламък
Вече сме ви запознавали с много стайни красавици, които, макар отглеждани вкъщи, носят със себе си тропическо настроение и усещане за влажна джунгла. Почти всички домашни цветя, които не цъфтят, а са ефектни с листата си (и ние наричаме листно-декоративни), произхождат от тропиците и екваториалните зони на земното кълбо. Да, те или не цъфтят, или цъфтят незабележимо, но щедро компенсират това с интересни листа с най-невероятни багри и рисунки, които дават постоянна украса на дома през цялата година. Едни от най-ефектните в това отношение са червенолистните цветя.
Някои от тях са плътно и интензивно червени, други са прошарени и с бели, и със зелени ивици, и с петна, а трети загатват за огнения си темперамент само с тънки червени нишки по листата си. Освен че внася разнообразие в колорита, тази неизменно червена багра сред иначе зеления цвят на повечето цветя носи уют, топлина и настроение.
Ако сте решили да украсявате дома си с червенолистни стайни цветя, имате богат избор – от непреклонно червени растения, които нямат зелени аналози, до обичайни цветя в модерни разновидности. Безкрайно популярното ирезине (Iresine) например намира приложение в стаята и в двора с двата си основни вида, и двата по природа са червенолистни. Докато копривката (Coleus) има сортове с различно червени листа.
Червенолистните стайни цветя.
Имайте предвид, че много цветя имат чисто зелени отгоре листа, чиято долна повърхност е тъмночервена – традесканция, ктенанте и др., а някои съвсем зеленички листа, огрени от много слънце, се превръщат в огнени пламъци – коралова бегония.
Така или иначе и за най-придирчивите ще се намери цвете с достатъчно червени листа. Ето и по-популярните от тях:
Много видове и сортове бегония са с червен нюанс на листата – най-отглеждани са кралската бегония (B. rex), металическата бегония (B. metallica) и кораловата бегония (B. corallina ‘Luzerna’). Бегониите се отглеждат в лека и хранителна почва с повече поливане и виреят добре на полусянка.
Обичките (Fuchsia) са известно на всички цветари растение, което има много сортове с различно червени листа. Развива се добре и на обикновена градинска почва, но изисква повече слънце и поливане през лятото.
Копривката (Coleus), освен като стайно растение, намира широко приложение в парковите цветни фигури и то именно с червените си сортове. В стайни условия изисква много светлина, но не и пряко слънце, редовно поливане и чести резитби, за да образува гъста корона.
Червенолистните стайни цветя.
Ирезинето (Iresine) е едно от дежурните цветя във всяко учреждение. С интензивната си червена листна маса внася много колорит сред групите от саксийни цветя. Освен стайното цвете I. herbstii, употреба намира и парковият вид I. lindenii. Отново в състава на цветните геометрични фигури сред тревния килим. И двата вида се развиват най-добре в леки и хранителни почви. На пряко слънце с много поливане и редовни резитби.
Кордилинето е едно от първите червенолистни стайни цветя, които завладяха пазара през деветдесетте години. Намират се както плътно оцветени сортове, така и сортове с изпъстрени в различна степен в червено листа. Осигурете му свежа почва и повече непряка светлина. И наистина ще добиете илюзия за пламъци сред цветята.
Сеткреазията също е популярно стайно цвете, но баграта на листата му е тъмно пурпурна. Невзискателно растение, но все пак избягвайте да го слагате на южен прозорец. Защото в такъв случай, листата му покафеняват.
Освен тези цветя, във всяка оранжерия ще намерите още десетки. Не е нужно дори да знаете имената им. Просто ги харесайте и си ги купете. А разнообразието е голямо, ще се убедите. И още един плюс – почти всички червенолистни цветя се размножават много лесно. Просто потапяте клонче във вода и след два месеца то вече е с корени. Подарете на приятел червенолистно цвете и така ще демонстрирате топлите си чувства.
Червенолистните стайни цветя – великолепие от пламък.