Астра – цветен звездопад в градината.
До късна есен астрите украсяват градината с прекрасните си цветове
Когато в градината почти не остават цъфтящи видове, едно тревисто растение продължава да радва с красивите си цветове. Астрата – тази непретенциозна есенна красавица изпраща последните топли дни и пълни вазите дълго след като студът попари гергините, гладиолите и другите късни цветя.
“Астра” в превод от гръцки език означава звезда. Легендите свързват това цвете с падналите през нощта звезди на земята.
Има сортове за всеки вкус и място. Сега се надчисляват около 800 различни сорта – високи, прости, кичести, със всевъзможни форми, окраски и височина. Разнообразието от съцветия е съпроводено от богата палитра на цветове с бяла, жълта, прасковена, розова, червена, малинова, виолетова багра. Формата на храста бива пирамидална, колоновидна, разклонена. По продължителност периода на вегетация и време на цъфтеж, се делят на ранни, средни и късни, които украсяват градината от юли до ноември. Кафеникавите и нискорастящи сортове, ще ви радват дълго, поставени на слънчев балкон. Ярките цветове и лекият аромат, носещ се от букетите с астри предават допълнително настроение.
За астрите е подходяща добре дренирана градинска земя, както и слънчево и защитено от вятъра място. Подхранвайте 3 пъти на две седмици през летните месеци. Редовното отделяне на прецъфтелите цветове и прищипването на младите стъбла, ще намали височината, но ще увеличи броя на разклоненията и цветовете. Вид, които може да отглеждате през пролетта си в градината е Астер алпинус (A.alpinus), произхождащ от Алпите, Средна и Южна Европа. У нас е разпространен по високите планински скали и ливади на Стара планина, Рила, Пирин и Родопите. Височината му достига до около 15-25 см. Цъфти със сини или виолетови цветове от май до юли.
Астра – цветен звездопад в градината.
Дребните цветчета покриват цялото растения. Най-многочислената е есенната група астри. В нея има удивителни по своята красота видове, които могат да цъфтят до най-големите студове и показват красивите си цветове дори когато има цвят. Новобелгийската астра достига до метър и половина височина, стъблата и са силноразклонени, вдървени и растат бързо. Цветовете са предимно лилави или розови. Разположени са толкова гъсто, че когато се разтворят не се виждат листата по клонките. Храстовидната астра достига 50 см височина, цветовети са бели или светлолилави. Появяват се през септември, цъфтежът продължава до големите студове. Има различни сортове, които се различават по височина и окраска на цветовете. Особено красиви са най-дребните храстчета, които са много плътни, почти като топки. Те са покрити с нежни лилави цветчета, който покриват цялото растение.
Сега е моментът. Есента е идеалното време за размножаване на многогодишните астри. Още на следващата година те ще цъфнат в градината ви. Сортовите особености се запазват най-добре, ако размножавате астрите чрез разделяне на храстите. Обикновено това трябва да се прави на пет-шест години. Коренищата се разделят много лесно, достатъчно е в тях да има няколко коренчета и част от стъблото. При високите сортове растенията трябва да се засаждат на разстояние 60 на 100 см, а при дребните – 30 на 50.
Добри резултати се получават и при размножаването със зелени резници. Използват се младите клонки. Те бързо се вкореняват. Астрите се разрастват скоро и образуват мощни храсти.