Десет полезни съвета, как да се грижим за стайните растения

Grizhi-Stayni-rasteniya

Десет полезни съвета, как да се грижим за стайните растения.

Различните стайни растения се нуждаят от различно количество влага, светлина, топлина и подхранване. Това зависи от произхода им, т.е. от условията в тяхната родина – тропически гори или пустиня, заблатени брегове или умерен субтропически климат.

Ето и десетте полезни съвета:

– Не заливайте растенията.
Корените се нуждаят не само от вода, но и от въздух. Постоянното преовлажняване на почвата означава сигурна смърт за болшинството растения. Научете се да ги поливате правилно.
Предоставете им покой.
Начинаещите любители обикновено са много учудени, когато разберат, че почти всички стайни растения през зимата се нуждаят от покой, т.е. че е необдходимо да се намали поливането и подхранването, че растенията трябва да се държат на по-ниска стайна температура, отколкото в периода на активен растеж.

Примирете се със загубата на някои растения.
Такива растения като цикламата, хризантемата и глоксинията, които често се поднасят като подарък, след няколко седмици неизбежно увяхват. За това вие нямате вина – всички цветя от типа на декоративноцъфтящите саксийни растения са за временно ползване.
Създайте им влажна атмосфера.
През зимата въздух в стаите с централно отопление е сух както в пустинята. Научете се да увеличавате влажността.
Навреме взимайте необходимите мерки.
Неприятностите идват и при опитните, и при начинаещите цветари. Една-две листни въшки веднага след появяването им лесно могат да бъдат унищожени. Но ако те покрият цялото растение, борбата с тях става практически невъзможна. Прекалено обилното поливане донякъде не е опасно, но ако растението се залива с вода в течение на дълъг период, то ще загине. Научете се да разпознавате проблемите в ранен стадий.

Kак да се грижим за стайните растения.

Групирайте растенията.
Почти всички растения изглеждат по-добре и по-добре да се развиват, когато се подредени в група. Научте се да ги аранжирате правилно.
Научете се да пресаждате.
Година-две след засаждането им болшинството растения губят привлекателността си. В такива случаи те се нуждаят преди всичко от пресаждане. Науете се как да правите това.
Избирайте правилно.
На растенията трябва да им подхождат условията, които вие можете да им предоставите. Даже опитен цветар не може да отгледа сенколюбиво растение на слънчев прозорец.

Обзаведете се с необходимия инвентар.
Купете си лейка с дълъг и тесен нос, а за да повишите влажноста на въздуха и за борба с прахта и с вредителите си купете пулверизатор. Необходими са ви още добра пръст, набор от саксии, подпорки и въжета. Паничките предпазват мебелите от водата, а флаконът с хранителни подобрители и надежният инсектицид позволяват растенията да се запазят здрави. В набора ви от инструменти трябва трябва да има още мека гъба, стари вилица и лъжица, средство за полиране на листата и един-два неголеми секатори.
Грижете се правилно за всяко растение.

Източник: книга „Стайни растения“

Коментари (1)

  1. Благодаря много за прекрасните съвети, със сигурност ще са от полза на много млади „цветари“ като мен.

Отговорете